Možná přijde ochočený jeseter

Rychle dovnitř. Už párkrát jsme tady s Vlastou poseděli u láhve vína. A nejenom vína. Kdo má stále popíjet kyselou vodu, po níž pálí žáha, a vypouštíte podobně ztuchlé větry. Já raději panáka dobrého hořkého likéru, griotku s rumem a tak. Poučená Vlasta začala hned frajeřit, suché, polosuché, když měli jen Kláštorné a Kardinála. Třetí ve stupnici bude asi mokré. Dneska objednat perlivou minerálku místo neperlivé je krajní trapas.

Jo. Občas vidím středem aleje ojíněných bříz, zasněženou krajinou, přijíždět sáně tažené třemi vraníky a v nich sebe-Bílou královnu. Sáně po koberci vloček tiše sviští. Umrzlý, namodralý sníh odlétá od kopyt, na tvář, do očí, pootevřených ústy proniká mezi zuby až na jazyk, občas čelem zavadím o větévku v tenkém skleněném pouzdře, na koncích kapky zmrzlé vody na útlé stopénce, drobné snoplíky, které občas ťuknou do čela. Pink! Mrzne, až praští.
… a za mnou se ozývá hromový řev tisíců rozezlených mužíků, kteří klopýtají hlubokými závějemi a hrozí dlaněmi zaťatými v pěst. Občas jeden některý máchá srpem, jiný kladivem. Zpomalím, posečkám, ještě blíže a opět… Prásk do koní! Vítězně zakňučím, bič sviští ledovým vzduchem, trojspřeží vzepjaté na zadních vyrazí vpřed bílou pustinou. Před hradbou jedlí zastavím, obrovsky vysoká, jak Socha svobody. Hordy mužíků dobíhají, odvážnější přistoupí blíže, naopak pár zbabělců prchá pryč, dál ode mne, dále. Dav váhá. Já však ne, vztekle dupnu kozačkou z kůže albína mrože, lavina sněžné hmoty vystřelí do okolí. První příliš nenasytné zástupy srazí do závějí, šlehnu bičem a skolím těla i duše neuvědomělých na útěku. Morkem kostí zabolí Můj povel:
„No co, mužiku, musíš dodržovat pitný režim?!“
„Poznáváš mě?!
Mužici mě znají, jen ještě plně nepochopili. V noci hledím skrz stažená víčka přímo do jejich očí a tvrdě jim domlouvám.
„Rozumíš, co tě čeká? Uvařím tě v kotli se zelím a červenou řípou! Borščem nakrmím krysy a potkany ve stájích a tvé kosti rozvěším po lese. Žena tě zatratí, dětí nepoznají…“ a pro výstrahu ostatním čapnu nešťastníka do dlaně, vyrvu srdce z hrudi a stálé tepající sval mrštím za obzor…!
Davem zazní hrůzné, Och…
„Já jsem Vaše Královna! Já, Vodka!“
Srocení špinavců padne na kolena a oddaně opakuje do prašanu.
„Kdo jiný…Vy jste naše královna.“

Odbočuji, aniž jsem přepnula na Lexikon. Přes víkend máme vyrazit s Janoušem (Polák je prej určitě zámožnej…) za jeho známými do Korutan k jezeru Wörthersee. Asi opravdu skončím v té jeho kampeličce.
No jako ne, dříve býval Slovan nejlepší restaurací ve městě. Oddělené poloviny každá vlastní vchod. Jediná hospoda s čepovaným Plzeňským a solidní restaurace, kde kromě vaření úspěšně rozkrádali maso v socialistickém vlastnictví vedoucí Mlejnek a kolektiv BSP, aby kdosi pravidelně rozbíjel okna jeho rodinného domku. Myslím, že komouši ho chtěli v jisté době poslat za katr, ale znáte to i politika prochází žaludkem. Prý měl známosti u samotného krajského tajemníka. A dnes? Zeď už není, tlustý koberec, plyšové boxy a odvážná kráska, za asistence partnera veřejně předvádí striptýzové numero, veřejně snad poprvé od šedesátého osmého a Vlasta na baru popíjí Finskou s jurodivým Slovákem, bydliště Jurské druhohory pri Čadci, he, he. Koule rotuje u stropu, zrcátka odrážejí paprsky diskotékových světel, barevné trubice poblikávají, vím, co mi tohle připomíná. Zpod parketu stoupá voňavý dým a stále ještě nepřipravená dívka s kaleidoskopickýma očima usedá za barový pult vedle druhé a staršího muže. Jsem to já, ač nevím, kdo jsem. Slunce, velké slunce, hvězdo ochočená, v tlapách ofačovaného tygra. Nové ráno kvete nad Korutany, jícen nebe, hory do očí padají, strmé a blízké tak, v nekonečné, opuchlé erekci. Vždy lepší dvě polopravdy, než pravda celá. Kašlat, kašlat na všechno.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dobrodružství robota Jiřiny. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s