Ranní Karas – Palosino

Abych se vám přiznal, mě politika totiž vůbec nezajímá. A nějaký Zeman a ten druhej… stýskám si, taky by mohl mít kratší jméno, ať ho národ nekomolí jako šulína z hradu, tedy Schwarzenberg a ne Schwanzrberg, jsou mi lhostejní. Totálně. Chci svůj smažený řízek, bramborovou kaši a švestkový kompot k nedělnímu obědu, a když mi pan Moravec mezi sousty sdělí, o čem se bude diskutovat další týden, budu šťastný.  No, to by přeci mohlo stačit a já se nemusel namáhat s panoptikem titěrných kláves booku, abych oblažil svět banalitami, které zákonitě člověka napadají časně po ránu. Došourat na WC, nepřerazit se o igelitky s nevybaleným nákupem, nevzbudit Kuželku a v klidu počíst z nového Reflexu. Co počíst, brýle na čtení jsem nechal bůhví kde a bez nich přečtu kulový, tak jsem alespoň za průchodu útrobních větrů pokoukal na kultovní komix a začal počítat. Jedna, dva, tři… za kolik let budu mít nárok na zasloužený odpočinek?

Takhle. Nedávno zabalil kšeft vrchní Karas. Hostů ubývalo, jemu už dva roky nabíhal důchod, docházely fyzické síly, a to přestal kouřit, aby po čtrnácti dnech opět začal a jako vdovec vedl podivné řeči, příklady možná uvedu. Těsně po revoluci a návratu z rakouské emigrace začal provozovat malý bar. Dařilo se, byznys poskakoval na drátkách jako Hurvínek s Máničkou, ale nějak tak do konce tisíciletí. Strávníci chodili na meníčka v pravé poledne a dřevěné boxy zaplněné hladovci z berního úřadu, majiteli místních restituovaných obchůdků. Všelijací pojízdní pocestní, prodejci čehokoli byli důkazem prosperity. Tu Pepsi-Colu dražší než pivo, tam Birel řidičům, po šestnácté bahýnko chlapům po šichtě, toč se pípo, toč. My Češi, Moravané jsme národ šikovný a jak tak vnímám studenty hodně pitoreskních humanitních oborů vbrzku i dealery světovými, jen aby to měl kdo a za co kupovat.

Na něco podobného dojel i místní zlatník Hudeček, velký gurmán, naplněn dvěma meny a litrem kofoly vystavoval světu na odiv své panděro, až mě často napadalo, kdyby pozřel ještě mentolovou placičku, jako v Pythonovském filmu o životě Briana, tak za ohlušující salvy pukne jako Karel Veliký a my hosté, zamrzlý úsměv na tvářích, v neskonalém údivu budeme celí od vnitřností. Kupujte pak od něj zlaté hodinky nebo svatební prsteny? No a pak zprivatizoval celou městskou část i s byty nějakej podnikatel z Prahy a v TV prohlásil, že jej stav bytového fondu někde na konci světa vůbec nezajímá, on investoval a chce realizovat zisky. Basta. V podstatě dříve reprezentativní centrum města je zašedlá periferie, okna střídavě vyměněná, bílý bakelit září do dáli, vedle oprýskaných rámů, plastiková okna do béžova, rozmlácené zvonky bez jmenovek, nájemce musí seběhnout ze čtvrtého patra, aby vás pustil do vchodu. Každý na svém a za své. Bývalým nájemníkům zvedli nájem na 100 kč za metr čtvereční a bývalí, dříve nadprůměrně vydělávající, dnes důchodci, mladé rodiny, sociálně slabší museli jít.

Abych se vrátil k vrchnímu Karasovi. Krásně bývávalo v létě. Za výlohou zvenčí polepenou pseudo secesními ornamenty procházeli mužové, ženy, každý jiný, každý svérazně stejný… a v létě spoře oděné studentky, maminky s kočárky, splavení cyklisté, také psi se svými majiteli. A nebyl by to vášnivý kynolog Karas, aby nepoznamenal, že má psy raději, než lidi, s čímž nesouhlasím a měl bych se mrknout na Kuželku, přestože volila Karla. Nevím, myslím, že tohle říkal právě on: Když nemáš co říct, drž hubu.

Výsledky prezidentských voleb budou velkými intelektuálními žněmi pro všelijaké politology, sociology, psychology, ale na Britských listech jsem včera objevil výborný článek, který tohle běsnění popsal, jak jej vnímám i já. Zavírám časopis, potáhnu splachovadlem, po bývalém nájemníku zbyl na zdi plakát Che Guevary a půjdu odvolit.

 Článek: http://www.blisty.cz/art/67148.html
Hudba:  http://www.youtube.com/watch?v=RBHZFYpQ6nc
Příspěvek byl publikován v rubrice Jiné bláboly. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Ranní Karas – Palosino

  1. Great Stuff, do you currently have a bebo account?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s